INTERNATIONAL ODISSI DANCE FESTIVAL SCHEDULE


23.12.11 - INAUGURAL FUNCTION GUINNESS BOOK OF RECORD IN ODISSI DANCE BY 500 ODISSI DANCERS.
VENUE: – KALINGA STADIUM.
TIME:- 4.00 P.M To 5.00 P.M
23.12.2011 : - Evening
Venue: – Rabindra Mandap , Bhubaneswar.
Time : - 7.00 P.M To 10.00 P.M
Sl.No. Name of the Artists & Dance Style Place
01Padmabibhusana Dr. Sonal MansinghNew Delhi
02Padmashree Dr. Ileana CitaristiBhubaneswar
03Saswati Garai Ghosh & PiyaliKolkata
04Sujata MohapatraBhubaneswar
05Naba MishraBhubaneswar
06Arupa Gayatri Panda& Pravat SwainBhubaneswar
07Srjan (Group)Bhubaneswar
08Nupur (Group)Bhubaneswar
24.12.2011
Time : -10.30 A.M To 1.30 P. M
01Nritta Ganeshi Manoj(Malaysia)
02Divya Saha(USA)
03Ulrika Larsen(Norway)
04Douglas Ridings(USA)
05Phiono Lin(Taiwan)
06Michelle Chang(China)
07Yuval Cohen(Israel)
08Shantona Bag(Australia)
09Sutra Dance Company (Solo)(Malaysia)
10Sutra Dance Company (Solo)(Malaysia)
11Pankaj Charan Foundation(Bhubaneswar)
12Mokshya(Bhubaneswar)
13Ashish Das & group(Cuttack)
SeminarTime : - 1.30 P.M To3.00P.M
“ Aesthetics of Odissi”
Venue :- U.S.M. Mini Auditorium
Moderator – Dr. Sonal Mansingh
Panel – Dr. Minati Mishra
Ashis Khokari
Sharon Lowen
Kedar Mishra
Smt. Kumkum Lal
Time : -1.30 P.M To 3.00 P. M
01Gayatri Chand
02Reena Jana (Kolkata)
03Itishree Dwivedi
04Muktilata Pal
05Ashok Ghoshal & Bandita Ghoshal
06Janhabi Behera
07Kavita Diwedi
Time : -6.30 P.M To 10.00 P. M
01Sharon lowen(Malaysia)
02Ramli Ibrahim(USA)
03Jyoti Rout(Norway)
04Niharika Mohanty(USA)
055. Harenthiran(Taiwan)
06Pallavi Das(China)
07Kumkum Lal(Israel)
GROUP PERFORMANCE
08Urvasi(USA)
09Odissi Jivan Nritya(Russia)
10“ Ustav” Ranjana Gouhar & Group(Delhi)
11Kalavikash Kendra(Cuttack)
25.12.2011
Time : -10.30 A.M To 1.00 P. M
Sl.No.Name of the Artists & Dance StylePlace
01Mishka Shreya Mukherji(USA)
02Sandhya Manoj(Malaysia)
03Antora Rahman(Bangaladesh)
04Elena Knyzeva(Russia)
05Shantona Bag(Australia)
06Manishikha Baul(Trinidada)
07Maria Laura Valdez(Peru)
08Amanda Geroy(USA)
09Taissia Shpulnikova(Russia)
1010. Coleena Shakti(USA)
11KazukoYasunobu Indian Dance(Japan)
12KazukoYasunobu Indian Dance (Physically Challenged group)(Delhi)
13Geeta Govinda (Kumkum Mohanty & group)(Na)
Seminar
U.S.M. Mini Auditorium
Time :- 1.30 P.M . to 3.30 P.M. -
Seminar:- Challenges of Odissi in 21st Century
Moderator – Dr. Minati Mishra
Panel - Leela Venkantaraman
Dr. Subash Pani
Jayanta Kastur
Dr. Priyambada Hejmadi
Kavita Dwivedi
Time : -4.30 P.M To 5.30 P. M
01Suhag Nalini Das(Na)
02Bijay Sahu(Na)
03Arati Kar(Na)
04Rahul Acharya(Na)
05Gitanjali Acharya(Na)
06Jyoti Srivastav(New Delhi)
07Sharmila Mukherjee(Na)
Time:- 6.30 P.M to 10.00 P.M International Dancers (Solo & Group)
01Menaka Thakar(Canada)
02Kazuko Yasunobu(Japan)
03Vishnu Das(USA)
04Leena Mohanty(USA)
05Sonali Mishra(USA)
06Irina komissarova(Russia)
07Shibani Patnaik(USA)
08Masako Ono(Japan)
09Mayur (Group)(USA)
10Sutra Dance Theater (group)(Malaysia)
11Art Vision (Group)(Bhubaneswar)
26.12.2011
Time : -10.30 A.M To 1.00 P. M
Sl.No.Name of the Artists & Dance StylePlace
01Sonalika(USA)
02Rajashree Biswas(Malaysia)
03Pragati Das(Bangaladesh)
04Gouri sankar(Russia)
05Subhalaxmi Padhi(Australia)
06Snehamanjari Hota(Trinidada)
07 Minati Mohapatra & Anindita Parida(Peru)
08Puja Jena(USA)
09Priya Singh & Swati Sharma(Russia)
10Rashmi (Rudrakshya)(USA)
11Rajesh Pallai(Japan)
12Rinku Sahu(Delhi)
13Sanchita Banarjee(Na)
14Sunanda Barnarjee(Na)
15Upasana Sahoo(Na)
16Ginwa (Somanath Pradhan & Group)(Na)
Seminar
Time:- 1.30 P.M To 3.00P.M
U.S.M. Mini Auditorium Seminar
Tradition , Innovation and Experimentation
Moderator – Sunil Kathari
Panel – Suresh Goel
Kumkum Mohanty
Aruna Mohanty
Shyamahari Chakra
Ramli Ibrahim
Time : -4.00 P.M to 5.30 P.M
01Sanjukta Dutta(Bhubaneswar)
02Madhulita Mohapatra(Bangalore)
03Shilalipi Parida(Mumbai)
04Minakshi Behera & Chapala Mishra(Bhubaneswar))
05Lucky Prangya Pratisthita Mohanty(Cuttack)
06S.Mallick(New Delhi)
07Saswat Joshi(Bhubaneswar)
Time:- 6.30 P.M to 10.00 PM
01Menaka Thakar(Delhi)
02Kazuko Yasunobu(Delhi)
03Vishnu Das(Bhubaneswar)
04Leena Mohanty(Bhubaneswar)
05Sonali Mishra(Mumbai)
06Irina komissarova(Bhubaneswar)
07Shibani Patnaik(Bhubaneswar)
08Masako Ono(Bhubaneswar)
27.12.2011
Time : -10.00 A.M To 1.30 P. M
Sl.No.Name of the Artists & Dance StylePlace
01Malavika Jena(Na)
02Jaya Mehetta( New Delhi)
03Utsavi Sarkar(Na)
04Supriya Nayak(Na)
05Mitali Giri(Bhubaneswar)
06Aniket Pallava(Dhenkanal)
07Rajashree Mohapatra(Na)
08Sai Amita(Kolkata)
09Rudra Prasad Swain(Na)
10Mirittika Bhattacharya(Kolkata)
11Mani Behera(Duet)
12Kunjalata(Vrindavan)
13Abhijit Dev( Agartala)
14Lopamudra Jena.(Na)
15Jyotsna Sahu & group ‘Soor Mandir’(Cuttack)
Seminar
Time:-1.30 P.M to 3.00 P.M
Workshop U.S.M. Mini Auditorium
“Yoga in Odissi / Diet- Exercise
Moderator – Kiran Segal
Panel - Ranjana Gauhar
Rahul Acharya
Douglas Riding
Reela Hota
Dietician
Time:- 6.30 P.M to 10.00 PM
01Rekha Tandon(Na)
02Shrabani Mitra(Cuttack)
03Anita Babu(New Delhi)
04Pankaj Kumar Pradhan(Na)
05Dipty Routray(Cuttack)
06Pushpita Mishra(Na)
07Ipsita Beura(Delhi)
Time:- 6.30 P.M to 10.00 P.M
01Kiran Segal(New Delhi )
02Alok Kanungo(Kolkata)
03Pabitra Kumar Pradhan & Sridutta Bhol(Na)
04 Yudhishtir Nayak(Na)
05Sharmila Biswas(Kolkata)
06Lingaraj Pradhan & Amulya Balabantaray.(Na)
07Odissi Vision & movement(Kolkata)
08Rabindra Atibudhi & Group(Mumbai)
28.12.2011
Time : -10.30 A.M To 1.00 P. M
Sl.No.Name of the Artists & Dance StylePlace
01Itishree Mohanty(Na)
02Bijan Palai(Na)
03Utkalika Pahadsingh(Na)
04Shanatana(Na)
05Satabdi Mallick(Kolkata)
06Kakali Bose(Kolkata)
07Rashmirekha Das(Na)
08Sagarika Mohapatra(Na)
09Dr. Biswajit Das(Na) 
10Mithilesh (Na)
11Shakti swaroopa Bir(Na)
12Biswaranjan Mohapatra(Na)
13Sachikanta Pradhan(Na)
14Chandrakanta Sutar(Bhubaneswar)
15Madhusmita Mohanty(GGP)
Seminar
Time:-1.30 P.M To 3.00 P.M
Workshop “Preventing Physical injuries / Therapy
Moderator – Dr. Ratna Ray (U.S.A)
Panel – Dr. Santosh Rath
Dr. Poonam Bagila
Jhelum Paranjape
Sukanya Mukherji
Dr. Biswajeet Das
Time:- 6.30 P.M to 10.00 P.M
01Arushi Mudgal(New Delhi)
02Leesa Mohanty(Mumbai)
03Sonali Mohapatra(Na) 
04Rajashree Praharaj (Na)
05Monalisha Ghosh(Na)
06Bijay Laxmi Das(Na)  
07Sarita Mishra(Bangalore)
Time:- 6.30 P.M to 10.00 P.M
01Dr. Minati Mishra(Na)
02Sangeeta Dash(Pondichery)
03Nityananda Das & Bijay Das(Na)
04 Meera Das(Na)
05Dakshya Mushruallah(Mumbai)
06Manoranjan Pradhan & Minati Pradhan(Na)
07Gandharva Mahavidyalay (New Delhi)
08 Swapna RaniSinha & Group(Angul)
29.12.2011
Time : -10.30 A.M To 1.00 P. M
Sl.No.Name of the Artists & Dance StylePlace
01Kalyani Sahu(Na)
02Aleena Acharya (Na)
03Rasheswari Mohanty(Na)
04Astha Gandhi(Na)
05Alok Sahoo(Na)
06Subash Swain(Na)
07Soumya Bose(Na)
08Swagatika Sahani(Na)
09Mousumi Priyadarshini Padhi(Na)
10Khyanaprava Parida(Na)
11Pallavi Das & Mamatarani Upadhyaya(Na)
12Shreya Acharya(Na)
13Rohini Banerjee(Kolkata)
14Radhika Samson(Na)
16Purnashree Rout (Na)
15Bhanja Kala Kendra(Raurkela)
Seminar
Time:-1.30 P.M To 3.00 P.M
Lec- Dem “Aharya” U.S.M. Mini Auditorium (Art of Make-up, jewellry)
Moderator – Sharmila Biswas
Panel - Sikata Das
Kasturi Patnaik
Bhagirathi
Jyoti Rout
Time : -4.00 P.M To 5.30 P.M
01Rashmi Raj (Na)
02 Rashmi ranjan Jena & Itishree Jena(Na)
03  Gayatri Ranabir(Na)
04Vani Madhav (Na)
05Kaustavi Sarkar (Na)
06Nandini Ghoshal(Kolkata)
07 Pranati Mohanty(Na)
Time:- 6.30 P.M to 10.00 P.M
01Kumkum Mohanty(Na)
02Geeta Mahalik(Na)
03Pompi Pal & Saswasti Sarkar(Na)
04 Sikata Das (Na)
05Sutapa Talukdar(Na)
06Neeladri & Debasish Patnaik(Na)
07Sankalpa( Kasturi Pattnaik )
Guru Gangadhara Pradhan Foundation(Na)
08 Dallia Dutta “ Chhandak ”  (Indore)
30.12.2011
Time : -10.00 A.M To 1.30 P. M
Sl.No.Name of the Artists & Dance StylePlace
01Vaishnavi Sainath(Na)
02 Manisha Manaswini(Na)
03Sudhanshu Puhan(Na)
04Manosmita Panda(Na)
05Sagarika Mohanty(Na)
06Manaswini Das,( New Delhi ) 
07Maya Krishna Murty(Na)
08Lipsa Das(Na)
09Narayan Pandey & Rosalin(Na)
10Trilochan Sahoo(Na)
11Manasi Tripathy (Na)
12Sunita Sahu(Suravi) 
13Subikash Mukherjee( Kolkata)
14Rajneeta Barnerjee (Na)
15Pallavi Beriha(Na)
Time : -4.00 P.M To 5.30 P.M
01Mamata Satpathy (Na) (Na)
02 Reela Hota (Na)(Na))
03  Rojalini Srichandan(Na)
04Jyotsna Rani Sahoo(Na)
05Rajiv Bhatacharya(Na)
06Prativa Jena(Na)
07 Prativa Panda(Na))
Grand finale - Utkal Mandap 
Time:- 6.30 P.M to 10.00 P.M
01Evening – Invocation - 10 min. Dr. Suchitra Mohapatra & group, Cuttack.
02Tala Badya – Guru Dhaneswar Swain & Group
03Mahari - Rupashree Mohapatra & Group
04 Gotipua – Nilakantheswar Gotipua Dance Academy, Brahmagiri.
05ODA - Gatha Odissi
06Group - Guru Shraddha ,USA Dasanana (Dance drama)
07Rudrakshya, (Bhubaneswar)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...